Aktualności

Robert Kwiatkowski, PFRON: Chcemy otworzyć administrację na osoby niepełnosprawnee

• Zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest w Polsce na skandalicznie niskim poziomie – mówi prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

   • Zaznacza, że razem z resortem pracy i Pełnomocnikiem Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych będzie chciał doprowadzić do większego otwarcia się administracji (rządowej i samorządowej) na osoby niepełnosprawne.

W PFRON było zbyt dużo stanowisk kierowniczych, dlatego ich liczbę zmniejszyliśmy ze 170 do 70. Chcemy jednocześnie wykorzystać potencjał pracowników, dlatego przyznaliśmy im nowe zadania, zostały określone nowe plany rozwoju, nowe możliwości awansu. Ponadto by uprościć procedury, dokonaliśmy przeglądu 175 zarządzeń, z czego uchylono 60, część zaktualizowano lub zmieniono, to skutkuje racjonalizacją wydatków i zmniejszeniem liczby dokumentów – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes PFRON Robert Kwiatkowski.

Dodał, że wśród pracodawców panuje przekonanie, że osoby niepełnosprawne są pracownikami niewydajnymi, więc ich zatrudnienie nie przyniesie firmie zysków. Przekonywał, że w rzeczywistości niepełnosprawni potrafią być bardzo wydajnymi pracownikami. Mówił tez o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami w PFRON:

- W naszych ogłoszeniach rekrutacyjnych jest wskazanie, że poszukujemy osób z niepełnosprawnościami. W około 90 proc. przypadków nie ma potrzeby, by dostosowywać miejsca pracy, czasami wystarczy jedynie dostarczyć stosowne oprogramowanie komputerowe. Jednak na niektóre stanowiska, które byłyby idealne dla osób z niepełnosprawnościami, nie ma chętnych – zaznaczał Kwiatkowski.

Kwiatkowski zwrócił uwagę, że zaniedbania są wieloletnie w kwestii zatrudniania niepełnosprawnych są ogromne. W niektórych instytucjach zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest na skandalicznie niskim poziomie poniżej 1 proc. Ale są instytucje państwowe, w których co dziesiąty pracownik jest niepełnosprawny.

- Chciałbym, aby w administracji rządowej i samorządowej było jak najwięcej instytucji zatrudniających ponad 6 proc. osób niepełnosprawnych. Plan jest taki, by wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnikiem Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych wykorzystać szansę i doprowadzić do większego otwarcia administracji na potrzeby osób niepełnosprawnych. Nie chodzi tylko o zatrudnienie, ale również o likwidację barier - zaznaczył.

Robert Kwiatkowski powiedział też, że zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami jest polską racją stanu. Z ok. 1 miliona 700 tys. osób, które są w wieku produkcyjnym, zatrudnionych jest zaledwie 500 tys., a PFRON dofinansowuje tylko 250 tys. stanowisk pracy. Ta sytuacja nie zmienia się od lat.
Zaznaczył, że największy potencjał w zatrudnieniu jest w małych i średnich przedsiębiorstwach, które są podstawą polskiej gospodarki.

Żródło:http://www.pulshr.pl

Wracaj
Kancelaria Prawna ONLEX