Aktualności

Będzie można odliczyć więcej w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Nie trzeba będzie udowadniać, że auto było wykorzystywane na dojazdy na zabiegi. Niepełnosprawny lub jego opiekun odejmą 2280 zł, jeśli tylko mają samochód.

Przy okazji zmian mających na celu głównie uszczelnienie systemu podatkowego, Ministerstwo Finansów zaproponowało też rozwiązanie korzystne – w zakresie ulgi rehabilitacyjnej. I to już w rozliczeniu za 2017 r.

 Chodzi o wydatki na utrzymanie samochodu osobowego, którego właścicielem (współwłaścicielem) jest osoba niepełnosprawna bądź podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

 Po pierwsze, przy korzystaniu z ulgi nie będzie już miała znaczenia grupa inwalidztwa (dziś dotyczy ona osób z I i II grupą niepełnosprawności oraz dzieci do 16. roku życia). Wydatki na auto będzie mógł zatem odliczyć każdy, kto ma orzeczoną niepełnosprawność, lub jego opiekun.

 Po drugie, nie trzeba już będzie wykazywać, że przejazdy były związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Będzie można w ramach ulgi jeździć do lekarza, do pracy, na zakupy – wynika z uzasadnienia do projektu. Ministerstwo Finansów napisało w nim, że zmiana ta „przyczyni się do ułatwienia codziennego życia niepełnosprawnego”.

Wiecej: gazetaprawna.pl

Wracaj
Kancelaria Prawna ONLEX